Didėjant pasauliniam susirūpinimui dėl klimato kaitos ir žalingo iškastinio kuro poveikio aplinkai, sparčiau ieškoma atsinaujinančios ir švarios energijos alternatyvų. Iš įvairių atsinaujinančiųjų energijos šaltinių daug dėmesio sulaukė saulės energija. Saulės energija įsitvirtina transporto srityje – pramonėje, kuri, kaip žinia, yra priklausoma nuo iškastinio kuro, – ir pamažu keičia kraštovaizdį. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip saulės energija panaudojama ir naudojama įvairiose transporto rūšyse.
Saulės energija varomi automobiliai
Saulės energija varomuose automobiliuose saulės šviesą į elektrą paverčia fotovoltiniai elementai (PV elementai). Ši elektra naudojama automobilio akumuliatoriui įkrauti, elektriniam varikliui maitinti ir transporto priemonei varyti. Nors komercinėse rinkose visiškai saulės energija varomi automobiliai dar nėra paplitę, tam tikruose modeliuose integruotos saulės baterijos, kurios papildo akumuliatoriaus įkrovimo procesą.
Keli gamintojai pradėjo pristatyti transporto priemones su saulės baterijų stogais. Šie saulės kolektoriai gali prisidėti prie automobilio elektros sistemos, maitinti oro kondicionavimo sistemas, garso sistemas ir kitus priedus arba net suteikti papildomą veikimo spartą. Kai kuriais pažangiausiais modeliais netgi siekiama, kad jie būtų visiškai varomi saulės energija, taip parodant, kad saulės energija varomas asmeninis transportas yra įmanomas.
Viešasis transportas
Saulės energija svarbi ne tik asmeninėms transporto priemonėms, bet ir viešojo transporto sistemoms. Saulės energija varomi autobusai ir tramvajai vis dažniau naudojami daugelyje miestų. Šiose transporto priemonėse ant stogų sumontuotos saulės baterijos kaupia saulės energiją, kuri vėliau paverčiama elektra, skirta transporto priemonių varikliams maitinti.
Be to, daugelyje transporto infrastruktūros elementų, pavyzdžiui, autobusų stotelėse ir traukinių stotyse, įrengiamos saulės baterijos. Šie įrenginiai gali gaminti elektros energiją, kuri naudojama apšvietimui, skaitmeniniams reklaminiams ekranams, bilietų automatams ir elektromobilių įkrovimo stotelėms maitinti.
Jūrų transportas
Jūrų pasaulyje saulės energija naudojama įvairiems laivams – nuo mažų pramoginių laivų iki didesnių keleivinių keltų – maitinti. Saulės kolektorių ir laive esančių akumuliatorių derinys leidžia šiems laivams veikti be tradicinių variklių keliamo triukšmo, dūmų ir vibracijos. Be to, kai kuriuose krovininiuose laivuose montuojamos saulės baterijos, kurios papildo jų energijos tiekimą, taip sumažinant degalų sąnaudas ir išmetamųjų teršalų kiekį.
Aviacija
Saulės energija skinasi kelią net į aviaciją – įvairiems tikslams sukurti saulės energija varomi bepiločiai orlaiviai (UAV). Nors komerciniai keleivius skraidinantys saulės energija varomi lėktuvai dar nėra realybė dėl didžiulio energijos poreikio, buvo atlikta sėkmingų eksperimentų, įrodančių saulės energija varomų skrydžių galimybes.
Šveicarijos tolimojo nuotolio eksperimentinis saulės energija varomas orlaivis „Solar Impulse 2” 2015-2016 m. apskrido aplink pasaulį, varomas tik saulės energija. Šis svarbus įvykis rodo tolesnės pažangos šioje srityje potencialą.
Saulės energijos naudojimas transporte vis dar yra palyginti ankstyvoje stadijoje. Vis dėlto, tobulėjant technologijoms ir didėjant poreikiui atsisakyti iškastinio kuro, tikėtina, kad saulės energija varomas transportas taps vis labiau paplitęs. Nuo automobilių iki autobusų, nuo laivų iki lėktuvų – saulės energija gali pakeisti transportą, padaryti jį švaresnį ir tvaresnį. Ši transformacija atitinka pasaulinį siekį kurti tvaresnę ateitį ir išryškina begalines atsinaujinančiųjų energijos šaltinių teikiamas galimybes.